niemieckiezycie

Bernard Cornwell

BERNARD CORNWELL (ur. 23 stycznia 1944) – znany, bestsellerowy brytyjski autor książek historycznych; mieszka wraz z żoną na stałe w USA.

Jego ojciec służył w lotnictwie kanadyjskim, a matka w brytyjskiej Żeńskiej Służbie Pomocniczej Sił Powietrznych (WAAF). Adoptowała go i wychowała religijna sekta pacyfistyczna z Essex.

Studiował w Londynie; po krótkiej przygodzie z pracą nauczyciela rozpoczął dziesięcioletnią karierę w telewizji BBC. Gdy w roku 1979 odmówiono mu w USA przyznania Zielonej Karty, zaczął parać się jedynym zajęciem, na które nie potrzebował pozwolenia – pisarstwem. W dzieciństwie uwielbiał powieści C.S. Forestera o przygodach fikcyjnego brytyjskiego oficera marynarki wojennej Horatio Hornblowera: zdumiał się, że nikt nie napisał podobnych opowieści nawiązujących do kampanii lorda Wellingtona na lądzie. Tak powstała jego najsłynniejsza i najbardziej poczytna seria dwudziestu czterech powieści o Richardzie Sharpie zaangażowanym w rozmaite kampanie wojenne w Europie, w Indiach oraz w Ameryce. Na ich podstawie telewizja BBC wyprodukowała w latach 90. XX w. serię filmów.

Bernard Cornwell jest również autorem innych serii powieściowych należących osadzonych m.in. w realiach średniowiecznej historii, także fantastycznej i mitycznej. Nakładem Bellony ukazały się: Nieprzyjaciel Boga, Złodziej z szafotu, Fort nad zatoką, Spustoszenie. Bitwa pod Porto 1809, Lord morski, Rok 1356, Łotr

Wraz z żoną napisał kilka powieści wydanych pod pseudonimem Susannah Kells; dużą popularnością cieszą się także jego powieści sensacyjno-kryminalne oraz thrillery z żeglarstwem i żeglowaniem w tle.

Adres do korespondencji:
Wydawnictwo BELLONA
ul. Bema 87
01-233 Warszawa
Adres spółki:
Dressler Dublin Sp. z o.o.
ul. Poznańska 91
05-850 Ożarów Mazowiecki
fb